Aluminium, Commercial Alloy
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 6005A-T6 |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6005A-T6 |
| Nome | Europa | AlSiMg(A)-T6 |
| Regno Unito | Cina | 6005A-T6 |
| BS | REGNO UNITO | 6005A-T6 (extrusions) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 6005
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silicio (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 200 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 250 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 215 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 255 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 200 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 250 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 215 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 260 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 225 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 270 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 215 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 260 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 225 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 270 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 215 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 260 Min MPa |
| Durezza Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 225 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 270 Min MPa |
| Durezza Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 225 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 270 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Durezza Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.70 g/cm³ |
| Punto di fusione | 605 °C |
| Dilatazione termica | 24 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 70 GPa |
| Conduttività termica | 188 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.034 x 10-6Ω .m |
Applicazioni
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Characteristics
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Saldabilità
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent