Aluminium, Commercial Alloy
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | USA / International | 6026-T9 |
| UNS | Internazionale | A96026 (6026-T9) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6026-T9 |
| Nome | Europa | AlMgSiBi-T9 |
Proprietà
Composizione chimica
6026 T9
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Rame (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 330 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 360 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 4 Min % |
| Durezza Brinell | 95 Min HB |
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 330 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 360 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 4 % |
| Durezza Brinell | 95 Min HB |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.72 g/cm³ |
| Dilatazione termica | 23.4 x 10^-6 /K |
| Modulo di elasticità | 69 GPa |
| Conduttività termica | 172 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Applicazioni
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Informazioni aggiuntive
Lavorabilità
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Saldabilità
- Weldability of alloy 6026 is good.