Aluminium, Commercial Alloy
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 7075-T6 |
| UNS | Internazionale | A97075 (7075-T6) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| Nome | Europa | AlZn5.5MgCu-T6 |
| Regno Unito | Cina | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | Giappone | A7075-T6 |
| BS | REGNO UNITO | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | Francia | A-Z5GU-T6 |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 7075
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Rame (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Cromo (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Drawn Bar Up to 25mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 480 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 540 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 7 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.80 g/cm³ |
| Punto di fusione | 635 °C |
| Dilatazione termica | 23.5 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 72 GPa |
| Conduttività termica | 130 W/m.K |
| Resistività elettrica | 40 % IACS |
Applicazioni
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
Characteristics
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance