Aluminium, Commercial Alloy
6060 T5 Extrusions
General commercial aluminium alloy.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 6060-T5 |
| UNS | Internazionale | A96060 (6060-T5) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| Nome | Europa | AlMgSi-T5 |
| Regno Unito | Cina | 6060-T5 |
| BS | REGNO UNITO | 6060-T5 (extruded profiles) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 6060
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Ferro (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silicio (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Ferro (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silicio (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.70 g/cm³ |
| Punto di fusione | 655 °C |
| Dilatazione termica | 23.4 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 69.5 GPa |
| Conduttività termica | 209 W/m.K |
| Resistività elettrica | 54 % IACS |
| Resistività elettrica | 0.032 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
Informazioni aggiuntive
Saldabilità
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Lavorabilità | Acceptable |
| Anodising | Very Good |