アルミニウム、商業用合金
5754 H111 Sheet & Plate
耐食性に優れ、海洋、原子力、化学、石油・ガス産業での使用に最適。.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.Please note that mechanical properties shown are for H111 temper.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
5754 H111 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 5754-H111 |
| 国連 | インターナショナル | A95754 (5754-H111) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-5754-H111 / 3.3535 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMg3-H111 |
| GB | 中国 | 5754-H111 |
| BS | 英国 | 5754-H111 (marine/structural) |
プロパティ
化学組成
Alloy 5754
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.40 |
| マグネシウム (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.40 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.30 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.20 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 60 Min MPa |
| 引張強度 | 160 - 200 MPa |
| 硬度 ブリネル | 44 HB |
| 伸び A50 mm | 12 Min % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.66 g/cm³ |
| 融点 | 600 °C |
| 熱膨張 | 24 x 10^-6 /K |
| 弾性係数 | 68 GPa |
| 熱伝導率 | 147 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.049 x 10^-6 Ω .m |
アプリケーション
- トレッドプレート
- 造船
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
特徴
- 優れた溶接性
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
追加情報
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | Very Good |
| 加工性 | Average |
溶接性
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | 素晴らしい |
| 溶接性 - アーク | 素晴らしい |
| 溶接性 - 抵抗 | 素晴らしい |
| ブラザビリティ | Poor |