アルミニウム、商業用合金
6082 T4 Bar & Extrusion
6000シリーズの中で最高の強度を持つ構造用アルミ合金。.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 6082-T4 |
| 国連 | インターナショナル | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlSi1MgMn-T4 |
| GB | 中国 | 6082-T4 |
| BS | 英国 | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
プロパティ
化学組成
アロイ6082
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.50 |
| マグネシウム (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| ケイ素 (Si) | 0.70 - 1.30 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.20 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.25 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 110 Min MPa |
| 引張強度 | 205 Min MPa |
| 伸び A50 mm | 12 Min % |
| 硬度 ブリネル | 70 HB |
| エロンゲーションA | 14 Min % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.70 g/cm³ |
| 融点 | 555 °C |
| 熱膨張 | 24 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 70 GPa |
| 熱伝導率 | 180 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.038 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- 高負荷アプリケーション
- トラス
- 橋
- クレーン
- 輸送アプリケーション
- 鉱石スキップ
- ビール樽
- ミルクチャーン
特徴
- 優れた耐食性
- ミディアム・ストレングス
- 良好な被削性。T6およびT651調質では、6082合金はよく加工され、チップブレーカーを使用した場合、タイトな切り屑のコイルを生成する。.
- 良好な溶接性
追加情報
溶接性
- 6082は溶接性は非常に良いが、溶接部の強度は 低い。それ自体と溶接する場合は、4043 合金ワイヤーを推奨する。6082を7005に溶接する場合、使用するワ イヤーは合金5356であるべきである。.
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | グッド |
| 溶接性 - アーク | グッド |
| 溶接性 - 抵抗 | グッド |
| ブラザビリティ | グッド |
| はんだ付け性 | グッド |
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | グッド |
| 加工性 | グッド |