ອາລູມິນຽມ, ໂລຫະປະສົມທາງການຄ້າ
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
| ແບບຟອມຜະລິດຕະພັນ | ຂະໜາດອິມພີເຣຍລ | ຂະໜາດແມັດຕຣິກ |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | ຊັ້ນ / ຕຳແໜ່ງ |
| AA | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 2011-T3 |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | A92011 (2011-T3) |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| ຊື່ EN | ເອີຣົບ | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| GB | ຈີນ | 2011-T3 |
| ຈີໄອເອສ | ຍີ່ປຸ່ນ | A2011-T3 |
| ບີເອສ | ອັງກິດ | FC1 (2011-T3 bar) |
| AFNOR | ປະເທດຝຣັ່ງ | A-U5PbBi (2011-T3) |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
Alloy 2011
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.00 - 0.40 |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ທອງແດງ (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| ອື່ນໆ (ທັງໝົດ) | 0.00 - 0.15 |
| ອື່ນໆ (ແຕ່ລະອັນ) | 0.00 - 0.05 |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 12 Min % |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 125 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 275 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 270 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 320 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 90 Min HB |
| ການຍືດຕົວ A | 10 Min % |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2.83 g/cm³ |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 70 GPa |
| ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 151 W/m.K |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 22.9 x 10-6/K |
| ຈຸດລະລາຍ | 535 °C |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
ຄຸນລັກສະນະ
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ
ການຜະລິດ
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຮັດວຽກໄດ້ - ເຢັນ | Fair |
| ຄວາມສາມາດໃນການປຸງແຕ່ງ | ດີເລີດ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - ອາຍແກັສ | Poor |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - Arc | Poor |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - ຄວາມຕ້ານທານ | Poor |
| ຄວາມສາມາດໃນການເປັນໂລຫະປະສົມ | Poor |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ | Fair |
ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.