Aluminium, Commercial Alloy
2014A T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
BAIXAR PDF
Faixa
| Forma do Produto | Size Range |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
2014A T651 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 2014A-T651 |
| UNS | Internacional | A92014 (2014A-T651) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T651 |
| Nome em Português | Europa | AlCu4SiMg-T651 |
| AMS | EUA / Aeroespacial | AMS 4121 (2014A-T651 bar) |
| GB | China | 2A14-T651 |
| JIS | Japão | A2014-T651 |
| BS (Aerospace) | Reino Unido | HE15 / L168 (2014A-T651) |
| AFNOR | França | A-U4SG-T651 |
Propriedades
Composição Química
Alloy 2014
| Elemento Químico | % Presente |
| Silício (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Ferro (Fe) | 0.50 max |
| Cobre (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.0.25 max |
| Manganês (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titânio (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Cromo (Cr) | 0.10 max |
| Níquel (Ni) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet 0.4mm to 6mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Resistência à Tração | 440 Min MPa |
| Tensão de Escoamento | 390 Min MPa |
| Dureza Brinell | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 395 Min MPa |
| Resistência à Tração | 450 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 7 Min % |
| Dureza Brinell | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 400 Min MPa |
| Resistência à Tração | 460 Min MPa |
| Dureza Brinell | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 390 Min MPa |
| Resistência à Tração | 450 Min MPa |
| Dureza Brinell | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 380 Min MPa |
| Resistência à Tração | 435 Min MPa |
| Dureza Brinell | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.82 g/cm³ |
| Módulo de Elasticidade | 71 GPa |
| Resistividade elétrica | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Condutividade Térmica | 138 W/m.K |
| Expansão Térmica | 23 x 10-6/K |
| Ponto de Fusão | 535 °C |
Aplicativos
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informações Adicionais
Soldabilidade
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excelente |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Bom |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
Resistência à corrosão
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.