Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 5083 F Bar & Extrusion
A liga de alumínio de grau marítimo não tratável termicamente de maior resistência, para excelente resistência à corrosão na água do mar.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. It is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O/H111 temper.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
5083 F Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 5083-F |
| UNS | Internacional | A95083 (5083-F) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5083-F / 3.3547 |
| Nome em Português | Europa | AlMg4.5Mn0.7-F |
| GB | China | 5083-F |
| JIS | Japão | A5083-F |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-F) |
| BS | Reino Unido | 5083-F (equivalent grade) |
| AFNOR | França | A-G4MC-F |
Propriedades
Composição Química
Alloy 5083
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titânio (Ti) | 0.05 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
| Ferro (Fe) | Equilíbrio |
| Cobre (Cu) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Extrusions
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 145 MPa |
| Resistência à Tração | 300 MPa |
| Alongamento A50 mm | 23 % |
| Shear Strength | 175 MPa |
| Hardness Vickers | 75 HV |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 265 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 570 °C |
| Expansão Térmica | 25 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 72 GPa |
| Condutividade Térmica | 121 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.058 x 10-6Ω .m |
Aplicativos
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informações Adicionais
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Usinabilidade | Poor |
Soldabilidade
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excelente |
| Weldability - Resistance | Excelente |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |