Aluminium, Commercial Alloy
5454 H22 and H32 Sheet & Plate
Medium-high strength aluminium alloy with exceptional corrosion resistance.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions. Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
5454 H22 and H32 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 5454-H22 / 5454-H32 |
| UNS | Internacional | A95454 (5454-H22 / 5454-H32) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5454-H22 / EN AW-5454-H32 |
| Nome em Português | Europa | AlMg3Mn-H22 / AlMg3Mn-H32 |
| BS | Reino Unido | 5454-H22 / 5454-H32 (equivalent use) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 5454
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Cromo (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 180 Min MPa |
| Resistência à Tração | 250 - 305 MPa |
| Dureza Brinell | 74 HB |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.69 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 645 °C |
| Expansão Térmica | 23.6 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 70.5 GPa |
| Condutividade Térmica | 135 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 34 % IACS |
Aplicativos
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Characteristics
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Informações Adicionais
Fabricação
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Soldabilidade
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.