Aluminium, Commercial Alloy
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
6063 O Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 6063-O |
| UNS | Internacional | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6063-O |
| Nome em Português | Europa | AlMg0.7Si-O |
| GB | China | 6063-O |
| JIS | Japão | A6063-O |
| BS | UK | 6063-O (extruded profiles) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 6063
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| Silício (Si) | 0.20 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Resistência à Tração | 130 Max MPa |
| Alongamento A50 mm | 16 Min % |
| Dureza Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Resistência à Tração | 130 Max MPa |
| Alongamento A50 mm | 16 Min % |
| Dureza Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.70 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 600 °C |
| Expansão Térmica | 23.5 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 69.5 GPa |
| Condutividade Térmica | 200 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Characteristics
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Informações Adicionais
Soldabilidade
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excelente |
| Weldability - Arc | Excelente |
| Weldability - Resistance | Excelente |
| Brazability | Excelente |
| Solderability | Bom |
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Usinabilidade | Average |