Aluminium, Commercial Alloy
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
BAIXAR PDF
Faixa
| Forma do Produto | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 6063A-T6 |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6063A-T6 |
| Nome em Português | Europa | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| GB | China | 6063A-T6 |
| BS | Reino Unido | 6063A-T6 (extruded profiles) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 6063A
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Ferro (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| Silício (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 190 MPa |
| Resistência à Tração | 230 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 5 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 160 Min MPa |
| Resistência à Tração | 220 Min MPa |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 190 MPa |
| Resistência à Tração | 230 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 5 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 190 MPa |
| Resistência à Tração | 230 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 5 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 180 Min MPa |
| Resistência à Tração | 220 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 4 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.70 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 600 °C |
| Expansão Térmica | 23.5 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 69.5 GPa |
| Condutividade Térmica | 200 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Characteristics
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Informações Adicionais
Soldabilidade
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excelente |
| Weldability - Arc | Excelente |
| Weldability - Resistance | Excelente |
| Brazability | Excelente |
| Solderability | Excelente |
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Usinabilidade | Average |