Aluminium, Commercial Alloy
7075 T6 Bar & Extrusions
Uma liga de alumínio aeroespacial de alta resistência.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 7075-T6 |
| UNS | Internacional | A97075 (7075-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| Nome em Português | Europa | AlZn5.5MgCu-T6 |
| GB | China | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | Japão | A7075-T6 |
| BS | Reino Unido | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | França | A-Z5GU-T6 |
Propriedades
Composição Química
Alloy 7075
| Elemento Químico | % Presente |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cobre (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Manganês (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Cromo (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Drawn Bar Up to 25mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 480 Min MPa |
| Resistência à Tração | 540 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 7 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.80 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 635 °C |
| Expansão Térmica | 23.5 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 72 GPa |
| Condutividade Térmica | 130 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 40 % IACS |
Aplicativos
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
Characteristics
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance