Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Liga de alumínio aeroespacial tratável termicamente com muito boa resistência à corrosão e soldabilidade.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grade / Designation / Note |
| AA | EUA | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| UNS | Internacional | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| EN / DIN | Europa | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| JIS | Japão | No direct JIS equivalent published |
| AFNOR | França | No direct AFNOR equivalent published |
Propriedades
Composição Química
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Silício (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Níquel (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Propriedade Mecânica | Valor |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
Propriedades Físicas Gerais
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2710 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 650 °C |
| Expansão Térmica | 23.10 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 70000 GPa |
| Condutividade Térmica | 167-216 W/m.K |
Aplicativos
- Aerospace components
- High technology applications
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength