Alüminyum, Ticari Alaşım
6082 T4 Bar & Extrusion
Yapısal alüminyum alaşımı 6000 serisi içinde en yüksek mukavemete sahiptir.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
PDF İNDİR
Menzil
LÜTFEN DİKKAT
Aradığınız şeyi göremiyorsanız, lütfen yerel servis merkezi özel gereksinimlerinizle.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standart | Ülke / Bölge | Sınıf / Görevlendirme |
| AA | ABD | 6082-T4 |
| UNS | Uluslararası | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | Avrupa | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| EN Adı | Avrupa | AlSi1MgMn-T4 |
| GB | Çin | 6082-T4 |
| BS | BIRLEŞIK KRALLIK | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Özellikler
Kimyasal Bileşim
Alloy 6082
| Kimyasal Element | % Mevcut |
| Manganez (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Demir (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnezyum (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silisyum (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Bakır (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Çinko (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanyum (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Krom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Diğer (Her biri) | 0.00 - 0.05 |
| Diğerleri (Toplam) | 0.00 - 0.15 |
| Alüminyum (Al) | Denge |
Mekanik Özellikler
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 110 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 205 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
| Sertlik Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Genel Fiziksel Özellikler
| Fiziksel Özellikler | Değer |
| Yoğunluk | 2.70 g/cm³ |
| Erime Noktası | 555 °C |
| Termal Genleşme | 24 x 10-6/K |
| Elastisite Modülü | 70 GPa |
| Termal İletkenlik | 180 W/m.K |
| Elektriksel Dirençlilik | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Uygulamalar
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Özellikler
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Ek Bilgi
Kaynaklanabilirlik
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Süreç | Değerlendirme |
| Kaynaklanabilirlik - Gaz | Good |
| Kaynaklanabilirlik - Ark | Good |
| Kaynaklanabilirlik - Direnç | Good |
| Yüzsüzlük | Good |
| Solderability | Good |
Fabrikasyon
| Süreç | Değerlendirme |
| İşlenebilirlik - Soğuk | Good |
| İşlenebilirlik | Good |