Alüminyum, Ticari Alaşım
Aluminium 6082 T6 T651 Sheet & Plate
Yapısal alüminyum alaşımı 6000 serisi içinde en yüksek mukavemete sahiptir.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
PDF İNDİR
Menzil
Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.6mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
Plate
| Sheet Sizes | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 4.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 3.0mm - 305.0mm |
| 3000 x 1500 | 3.0mm - 305.0mm |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 305.0mm |
| Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details. | |
LÜTFEN DİKKAT
Aradığınız şeyi göremiyorsanız, lütfen yerel servis merkezi özel gereksinimlerinizle.
6082 T6 T651 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standart | Ülke / Bölge | Sınıf / Görevlendirme |
| AA | ABD | 6082-T6 / 6082-T651 |
| UNS | Uluslararası | A96082 (6082-T6 / 6082-T651) |
| EN / DIN | Avrupa | EN AW-6082-T6 / EN AW-6082-T651 / 3.2315 |
| EN Adı | Avrupa | AlSi1MgMn-T6 / AlSi1MgMn-T651 |
| GB | Çin | 6082-T6 / 6082-T651 |
| BS | BIRLEŞIK KRALLIK | 6082-T6 / 6082-T651 (HE30-T6 / HE30-T651) |
Özellikler
Kimyasal Bileşim
Alloy 6082
| Kimyasal Element | % Mevcut |
| Manganez (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Demir (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnezyum (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silisyum (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Bakır (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Çinko (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanyum (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Krom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Diğer (Her biri) | 0.00 - 0.05 |
| Diğerleri (Toplam) | 0.00 - 0.15 |
| Alüminyum (Al) | Denge |
Mekanik Özellikler
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 260 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 310 Min MPa |
| Sertlik Brinell | 94 HB |
Plate 6.00m to 12.5mm
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 255 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 300 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 9 Min % |
| Sertlik Brinell | 91 HB |
Plate 12.5mm to 100.00mm
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 240 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 295 Min MPa |
| Sertlik Brinell | 89 HB |
Plate 100.00mm to 150.00mm
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 240 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 275 Min MPa |
| Sertlik Brinell | 84 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Genel Fiziksel Özellikler
| Fiziksel Özellikler | Değer |
| Yoğunluk | 2.70 g/cm³ |
| Erime Noktası | 555 °C |
| Termal Genleşme | 24 x 10-6/K |
| Elastisite Modülü | 70 GPa |
| Termal İletkenlik | 180 W/m.K |
| Elektriksel Dirençlilik | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Uygulamalar
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Özellikler
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Ek Bilgi
Kaynaklanabilirlik
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Süreç | Değerlendirme |
| Kaynaklanabilirlik - Gaz | Good |
| Kaynaklanabilirlik - Ark | Good |
| Kaynaklanabilirlik - Direnç | Good |
| Yüzsüzlük | Good |
| Solderability | Good |
Fabrikasyon
| Süreç | Değerlendirme |
| İşlenebilirlik - Soğuk | Good |
| İşlenebilirlik | Good |