Aluminium, Commercial Alloy
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
3003 O Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 3003-O |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A93003 (3003-O) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| EN Nom | Yevropa | AlMn1Cu-O |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 3003-O |
| JIS | Yaponiya | A3003-O |
| DIN | Germany | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | Buyuk Britaniya | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| Afnor | Fransiya | A-M1-O |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 3003
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| Magniy (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish mustahkamligi | 95 - 135 MPa |
| Dalil stress | 35 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 28 HB |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.73 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 655 °C |
| Issiqlik kengayishi | 23.1 x 10⁻⁶/K |
| Elastiklik moduli | 69.5 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 190 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.034 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
Xususiyatlari
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Acceptable |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Yaxshi |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very Good |
Payvandlanuvchanlik
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |