Aluminium, Commercial Alloy
5754 H111 Sheet & Plate
Superb corrosion resistance and ideal for use in marine, nuclear, chemical or oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.Please note that mechanical properties shown are for H111 temper.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
5754 H111 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 5754-H111 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A95754 (5754-H111) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-5754-H111 / 3.3535 |
| EN Nom | Yevropa | AlMg3-H111 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 5754-H111 |
| BS | Buyuk Britaniya | 5754-H111 (marine/structural) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 5754
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magniy (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 60 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 160 - 200 MPa |
| Brinell qattiqligi | 44 HB |
| Cho'zilish A50 mm | 12 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.66 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 600 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10^-6 /K |
| Elastiklik moduli | 68 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 147 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.049 x 10^-6 Ω .m |
Ilovalar
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Xususiyatlari
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Average |
Payvandlanuvchanlik
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | A'lo |
| Weldability - Arc | A'lo |
| Weldability - Resistance | A'lo |
| Brazability | Poor |