Aluminium, Commercial Alloy
5754 H22 Sheet & Plate
Excellent resistance to corrosion, especially seawater. Ideal in the marine, nuclear, chemical and oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 5754-H22 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A95754 (5754-H22) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| EN Nom | Yevropa | AlMg3-H22 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 5754-H22 |
| BS | Buyuk Britaniya | 5754-H22 (sheet / plate) |
| Afnor | Fransiya | A-G3M-H22 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 5754
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magniy (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 130 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 220 - 270 MPa |
| Brinell qattiqligi | 63 HB |
| Cho'zilish A50 mm | 7 daqiqa % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.66 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 600 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 68 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 147 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Xususiyatlari
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Average |
Payvandlanuvchanlik
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | A'lo |
| Weldability - Arc | A'lo |
| Weldability - Resistance | A'lo |
| Brazability | Poor |