Aluminium, Commercial Alloy
6082 T4 Bar & Extrusion
6000 seriyadagi eng yuqori mustahkamlikka ega tuzilma alyuminiy qotishmasi.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 6082-T4 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A96082 (6082-T4) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| EN Nom | Yevropa | AlSi1MgMn-T4 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 6082-T4 |
| BS | Buyuk Britaniya | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 6082
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magniy (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 110 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 205 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 12 Min % |
| Brinell qattiqligi | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2,70 g/sm³ |
| Erish nuqtasi | 555 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 70 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 180 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Xususiyatlari
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Yaxshi |
| Weldability - Arc | Yaxshi |
| Weldability - Resistance | Yaxshi |
| Brazability | Yaxshi |
| Solderability | Yaxshi |
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Yaxshi |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Yaxshi |