Aluminium, Commercial Alloy
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | USA / International | 6026-T9 |
| UNS | Quốc tế | A96026 (6026-T9) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6026-T9 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMgSiBi-T9 |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
6026 T9
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silic (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Đồng (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 330 Min MPa |
| Độ bền kéo | 360 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 4 Min % |
| Độ cứng Brinell | 95 Min HB |
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 330 Min MPa |
| Độ bền kéo | 360 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 4 % |
| Độ cứng Brinell | 95 Min HB |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.72 g/cm³ |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.4 x 10^-6 /K |
| Hệ số đàn hồi | 69 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 172 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Đặc điểm
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Thông tin bổ sung
Khả năng gia công
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Khả năng hàn
- Weldability of alloy 6026 is good.