Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
Hợp kim nhôm kết cấu có độ bền cao nhất trong dòng 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Hình thức sản phẩm | Phạm vi kích thước | Phạm vi kích thước |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Thanh vuông | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Ống | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6082-T6 |
| UNS | Quốc tế | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlSi1MgMn-T6 |
| Anh | Trung Quốc | 6082-T6 |
| BS | Vương quốc Anh | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6082
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silic (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 260 Min MPa |
| Độ bền kéo | 310 MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 8 Min % |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 250 Min MPa |
| Độ bền kéo | 290 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 260 Min MPa |
| Độ bền kéo | 310 MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 8 Min % |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 250 Min MPa |
| Độ bền kéo | 290 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 200 MPa |
| Độ bền kéo | 270 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 240 MPa |
| Độ bền kéo | 280 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 260 Min MPa |
| Độ bền kéo | 310 MPa |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 250 Min MPa |
| Độ bền kéo | 295 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 6 Min % |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 555 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 24 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 180 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Đặc điểm
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tốt |
| Weldability - Arc | Tốt |
| Weldability - Resistance | Tốt |
| Brazability | Tốt |
| Solderability | Tốt |
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Tốt |
| Khả năng gia công | Tốt |