Aluminium, Commercial Alloy
1050A H14 Sheet
Aluminium alloy sheet for general purpose use.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
| Sheet Size | Độ dày |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Sheet Size | Độ dày |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 1050A-H14 |
| UNS | Quốc tế | A91050 (H14) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-1050A-H14 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | Al99.5-H14 |
| Anh | Trung Quốc | 1050-H14 |
| JIS | Nhật Bản | A1050-H14 |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| BS | Vương quốc Anh | 1B-H14 |
| AFNOR | Pháp | A5-H14 |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 1050A
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magnesium (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Silic (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.03 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ bền kéo | 105 - 145 MPa |
| Áp suất giới hạn | 85 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 34 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.71 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 650 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 24 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 71 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 222 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.0282 x 10-6Ω .m |
Ứng dụng
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Đặc điểm
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
Thông tin bổ sung
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Tuyệt vời |
| Khả năng gia công | Poor |
| Weldability - Gas | Tuyệt vời |
| Weldability - Arc | Tuyệt vời |
| Weldability - Resistance | Tuyệt vời |
| Brazability | Tuyệt vời |
| Solderability | Tuyệt vời |
Khả năng hàn
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.