Aluminium, Commercial Alloy
5754 H22 Sheet & Plate
Excellent resistance to corrosion, especially seawater. Ideal in the marine, nuclear, chemical and oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 5754-H22 |
| UNS | Quốc tế | A95754 (5754-H22) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMg3-H22 |
| Anh | Trung Quốc | 5754-H22 |
| BS | Vương quốc Anh | 5754-H22 (sheet / plate) |
| AFNOR | Pháp | A-G3M-H22 |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 5754
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silic (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 130 Min MPa |
| Độ bền kéo | 220 - 270 MPa |
| Độ cứng Brinell | 63 HB |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 7 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.66 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 600 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 24 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 68 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 147 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Đặc điểm
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Thông tin bổ sung
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Khả năng gia công | Average |
Khả năng hàn
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tuyệt vời |
| Weldability - Arc | Tuyệt vời |
| Weldability - Resistance | Tuyệt vời |
| Brazability | Poor |