Aluminium, Commercial Alloy
6082 T4 Bar & Extrusion
Hợp kim nhôm kết cấu có độ bền cao nhất trong dòng 6000.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6082-T4 |
| UNS | Quốc tế | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlSi1MgMn-T4 |
| Anh | Trung Quốc | 6082-T4 |
| BS | Vương quốc Anh | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6082
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silic (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 110 Min MPa |
| Độ bền kéo | 205 MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 12 Min % |
| Độ cứng Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 555 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 24 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 180 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Đặc điểm
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tốt |
| Weldability - Arc | Tốt |
| Weldability - Resistance | Tốt |
| Brazability | Tốt |
| Solderability | Tốt |
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Tốt |
| Khả năng gia công | Tốt |