الألومنيوم، سبيكة تجارية
5754 H111 Sheet & Plate
Superb corrosion resistance and ideal for use in marine, nuclear, chemical or oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.Please note that mechanical properties shown are for H111 temper.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5754 H111 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 5754-H111 |
| UNS | الدولية | A95754 (5754-H111) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5754-H111 / 3.3535 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg3-H111 |
| GB | الصين | 5754-H111 |
| ب | المملكة المتحدة | 5754-H111 (marine/structural) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5754
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| المغنيسيوم (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
صفائح بسماكات من 0.2 مم إلى 6.00 مم
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 60 Min MPa |
| قوة الشد | 160 - 200 MPa |
| صلابة برينل | 44 HB |
| الاستطالة A50 مم | 12 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.66 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 600 °C |
| التمدد الحراري | 24 x 10^-6 /K |
| معامل المرونة | 68 GPa |
| الموصلية الحرارية | 147 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.049 x 10^-6 Ω .m |
التطبيقات
- Treadplate
- صناعة السفن
- هياكل المركبات
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
خصائص
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
معلومات إضافية
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | Very Good |
| قابلية التصنيع | متوسط |
قابلية اللحام
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | ممتاز |
| قابلية اللحام - القوس | ممتاز |
| قابلية اللحام - المقاومة | ممتاز |
| برازيليتي | فقير |