Aluminium, Commercial Alloy
1050A H14 Sheet
Aluminium alloy sheet for general purpose use.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 1050A-H14 |
| UNS | الدولية | A91050 (H14) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-1050A-H14 |
| اسم EN | أوروبا | Al99.5-H14 |
| GB | الصين | 1050-H14 |
| JIS | اليابان | A1050-H14 |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| ب | المملكة المتحدة | 1B-H14 |
| أفنور | فرنسا | A5-H14 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 1050A
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magnesium (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.03 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 105 - 145 MPa |
| إجهاد الإثبات | 85 Min MPa |
| Hardness Brinell | 34 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.71 g/cm³ |
| Melting Point | 650 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 71 GPa |
| Thermal Conductivity | 222 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.0282 x 10-6Ω .m |
التطبيقات
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
معلومات إضافية
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Excellent |
| قابلية التصنيع | Poor |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Solderability | Excellent |
قابلية اللحام
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.