Aluminium, kommerzielle Legierung
6082 T4 Bar & Extrusion
Strukturelle Aluminiumlegierung mit der höchsten Festigkeit in der 6000er Serie.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 6082-T4 |
| UNS | International | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| DE Name | Europa | AlSi1MgMn-T4 |
| GB | China | 6082-T4 |
| BS | UK | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 6082
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silizium (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 110 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 205 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 12 Min % |
| Härte Brinell | 70 HB |
| Dehnung A | 14 Min % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.70 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 555 °C |
| Thermische Ausdehnung | 24 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 180 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Highly stressed applications
- Trusses
- Brücken
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Merkmale
- Excellent corrosion resistance
- Mittlere Stärke
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Zusätzliche Informationen
Schweißeignung
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Prozess | Bewertung |
| Schweißeignung - Gas | Gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Gut |
| Brazability | Gut |
| Lötbarkeit | Gut |
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Gut |
| Bearbeitbarkeit | Gut |