Aluminium, kommerzielle Legierung
Aluminium 6082 T6 T651 Sheet & Plate
Strukturelle Aluminiumlegierung mit der höchsten Festigkeit in der 6000er Serie.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
DOWNLOAD PDF
Bereich
Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.6mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
Teller
| Sheet Sizes | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 4.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 3.0mm - 305.0mm |
| 3000 x 1500 | 3.0mm - 305.0mm |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 305.0mm |
| Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details. | |
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
6082 T6 T651 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 6082-T6 / 6082-T651 |
| UNS | International | A96082 (6082-T6 / 6082-T651) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-T6 / EN AW-6082-T651 / 3.2315 |
| DE Name | Europa | AlSi1MgMn-T6 / AlSi1MgMn-T651 |
| GB | China | 6082-T6 / 6082-T651 |
| BS | UK | 6082-T6 / 6082-T651 (HE30-T6 / HE30-T651) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 6082
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silizium (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 260 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 310 Min MPa |
| Härte Brinell | 94 HB |
Plate 6.00m to 12.5mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 255 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 300 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 9 Min % |
| Härte Brinell | 91 HB |
Plate 12.5mm to 100.00mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 240 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 295 Min MPa |
| Härte Brinell | 89 HB |
Plate 100.00mm to 150.00mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 240 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 275 Min MPa |
| Härte Brinell | 84 HB |
| Dehnung A | 6 Min % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.70 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 555 °C |
| Thermische Ausdehnung | 24 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 180 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Highly stressed applications
- Trusses
- Brücken
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Merkmale
- Excellent corrosion resistance
- Mittlere Stärke
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Zusätzliche Informationen
Schweißeignung
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Prozess | Bewertung |
| Schweißeignung - Gas | Gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Gut |
| Brazability | Gut |
| Lötbarkeit | Gut |
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Gut |
| Bearbeitbarkeit | Gut |