Aluminio, aleación comercial
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 4015-H14 |
| UNS | Internacional | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-4015-H14 |
| ES Nombre | Europa | AlSi2Mn-H14 |
Propiedades
Composición química
Alloy 4015
| Elemento químico | % Presente |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnesio (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silicio (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Manganeso (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Resistencia a la tracción | 150 - 200 MPa |
| Prueba Estrés | 120 Min MPa |
| Dureza Brinell | 50 HB |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.72 g/cm³ |
| Punto de fusión | 600 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 70 GPa |
| Conductividad térmica | 150-200 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Características
- Good ductility
- Buena resistencia mecánica
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Información adicional
Fabricación
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Proceso | Clasificación |
| Workability Cold | Muy buena |
| Maquinabilidad | Acceptable |
| Soldabilidad - Gas | Muy buena |
| Soldabilidad - Arco | Muy buena |
| Soldabilidad - Resistencia | Bueno |
| Brazabilidad | Muy buena |
| Soldabilidad | Very good |
Soldabilidad
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).