Aluminio, aleación comercial
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 5454-O / 5454-H111 |
| UNS | Internacional | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| ES Nombre | Europa | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| BS | Reino Unido | 5454-O / 5454-H111 |
Propiedades
Composición química
Alloy 5454
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesio (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Cromo (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 180 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 250 - 305 MPa |
| Dureza Brinell | 74 HB |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.69 g/cm³ |
| Punto de fusión | 645 °C |
| Expansión térmica | 23.6 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 70.5 GPa |
| Conductividad térmica | 135 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 34 % IACS |
Aplicaciones
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Características
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Buena soldabilidad
Información adicional
Fabricación
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Soldabilidad
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.