Aluminio, aleación comercial
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | USA / International | 6026-T9 |
| UNS | Internacional | A96026 (6026-T9) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6026-T9 |
| ES Nombre | Europa | AlMgSiBi-T9 |
Propiedades
Composición química
6026 T9
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesio (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Cobre (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Plomo (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuto (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Estaño (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 330 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 360 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 4 Min % |
| Dureza Brinell | 95 Min HB |
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 330 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 360 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 4 % |
| Dureza Brinell | 95 Min HB |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.72 g/cm³ |
| Expansión térmica | 23.4 x 10^-6 /K |
| Módulo de elasticidad | 69 GPa |
| Conductividad térmica | 172 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Características
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Buena soldabilidad
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Información adicional
Maquinabilidad
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Soldabilidad
- Weldability of alloy 6026 is good.