Aluminio, aleación comercial
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6063 O Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 6063-O |
| UNS | Internacional | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6063-O |
| ES Nombre | Europa | AlMg0.7Si-O |
| GB | China | 6063-O |
| JIS | Japón | A6063-O |
| BS | Reino Unido | 6063-O (extruded profiles) |
Propiedades
Composición química
Alloy 6063
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesio (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| Silicio (Si) | 0.20 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Propiedad mecánica | Valor |
| Resistencia a la tracción | 130 Max MPa |
| Alargamiento A50 mm | 16 Min % |
| Dureza Brinell | 25 HB |
| Alargamiento A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Resistencia a la tracción | 130 Max MPa |
| Alargamiento A50 mm | 16 Min % |
| Dureza Brinell | 25 HB |
| Alargamiento A | 18 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.70 g/cm³ |
| Punto de fusión | 600 °C |
| Expansión térmica | 23.5 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 69.5 GPa |
| Conductividad térmica | 200 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Extrusiones
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Características
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Información adicional
Soldabilidad
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Proceso | Clasificación |
| Soldabilidad - Gas | Excelente |
| Soldabilidad - Arco | Excelente |
| Soldabilidad - Resistencia | Excelente |
| Brazabilidad | Excelente |
| Soldabilidad | Bueno |
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Media |
| Maquinabilidad | Media |