Aluminio, aleación comercial
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
DESCARGAR PDF
Gama
| Forma del producto | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 6063A-T6 |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6063A-T6 |
| ES Nombre | Europa | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| GB | China | 6063A-T6 |
| BS | Reino Unido | 6063A-T6 (extruded profiles) |
Propiedades
Composición química
Alloy 6063A
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Hierro (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| Magnesio (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| Silicio (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 190 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 230 Mín MPa |
| Alargamiento A50 mm | 5 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Alargamiento A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 160 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 220 Min MPa |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Alargamiento A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 190 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 230 Mín MPa |
| Alargamiento A50 mm | 5 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Alargamiento A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 190 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 230 Mín MPa |
| Alargamiento A50 mm | 5 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Alargamiento A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 180 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 220 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 4 Min % |
| Dureza Brinell | 80 HB |
| Alargamiento A | 5 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.70 g/cm³ |
| Punto de fusión | 600 °C |
| Expansión térmica | 23.5 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 69.5 GPa |
| Conductividad térmica | 200 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusiones
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Características
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Información adicional
Soldabilidad
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Proceso | Clasificación |
| Soldabilidad - Gas | Excelente |
| Soldabilidad - Arco | Excelente |
| Soldabilidad - Resistencia | Excelente |
| Brazabilidad | Excelente |
| Soldabilidad | Excelente |
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Media |
| Maquinabilidad | Media |