Aluminio, aleación comercial
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 7075-T6 |
| UNS | Internacional | A97075 (7075-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| ES Nombre | Europa | AlZn5.5MgCu-T6 |
| GB | China | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | Japón | A7075-T6 |
| BS | Reino Unido | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | Francia | A-Z5GU-T6 |
Propiedades
Composición química
Alloy 7075
| Elemento químico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cobre (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Cromo (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesio (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Drawn Bar Up to 25mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 480 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 540 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 7 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.80 g/cm³ |
| Punto de fusión | 635 °C |
| Expansión térmica | 23.5 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 72 GPa |
| Conductividad térmica | 130 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 40 % IACS |
Aplicaciones
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
Características
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance