Aluminio, aleación comercial
Chapa de aluminio 1050 O
General engineering use aluminium alloy.
Aluminium 1050 is a popular grade of aluminium alloy for general sheet metal work where moderate strength is required.
DESCARGAR PDF
Gama
| Tamaño de hoja | Espesores |
| 2000 x 1000 | 5.0 - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 4.0 - 6.0mm |
| 3000 x 1500 | 5.0mm |
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
1050 O Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 1050A-O |
| UNS | Internacional | A91050-O |
| EN / DIN | Europa | EN AW-1050A-O (Al99.5-O) |
| ES Nombre | Europa | Al99.5-O |
| GB | China | 1050-O |
| JIS | Japón | A1050-O |
| DIN | Alemania | 3.0255 (Al99.5-O) |
| BS | Reino Unido | 1B (equivalent to 1050-O) |
| AFNOR | Francia | A5-O |
Propiedades
Composición química
Alloy 1050
| Elemento químico | % Presente |
| Aluminio (Al) | 99.50 - 0.00 |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magnesio (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.03 |
Propiedades mecánicas
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Resistencia a la tracción | 65 -95 MPa |
| Prueba Estrés | 20 Min MPa |
| Dureza Brinell | 20 HB |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.71 g/cm³ |
| Punto de fusión | 650 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 71 GPa |
| Conductividad térmica | 222 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.0282 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Características
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
Información adicional
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Excelente |
| Maquinabilidad | Pobre |
| Soldabilidad - Gas | Excelente |
| Soldabilidad - Arco | Excelente |
| Soldabilidad - Resistencia | Excelente |
| Brazabilidad | Excelente |
| Soldabilidad | Excelente |
Soldabilidad
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.