Aluminio, aleación comercial
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
Aleación de aluminio estructural con la mayor resistencia de la serie 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
DESCARGAR PDF
Gama
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Forma del producto | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tubo | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 6082-T6 |
| UNS | Internacional | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| ES Nombre | Europa | AlSi1MgMn-T6 |
| GB | China | 6082-T6 |
| BS | Reino Unido | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Propiedades
Composición química
Alloy 6082
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesio (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 260 Mpa Min |
| Resistencia a la tracción | 310 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 8 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 250 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 290 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 260 Mpa Min |
| Resistencia a la tracción | 310 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 8 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 250 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 290 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 200 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 270 Min MPa |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 6 Min % |
Barra de 150 mm a 200 mm de diámetro y A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 240 MPa |
| Resistencia a la tracción | 280 Min MPa |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 260 Mpa Min |
| Resistencia a la tracción | 310 Min MPa |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 250 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 295 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.70 g/cm³ |
| Punto de fusión | 555 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 70 GPa |
| Conductividad térmica | 180 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Highly stressed applications
- Trusses
- Puentes
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Características
- Excellent corrosion resistance
- Fuerza media
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Buena soldabilidad
Información adicional
Soldabilidad
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Proceso | Clasificación |
| Soldabilidad - Gas | Bueno |
| Soldabilidad - Arco | Bueno |
| Soldabilidad - Resistencia | Bueno |
| Brazabilidad | Bueno |
| Soldabilidad | Bueno |
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Bueno |
| Maquinabilidad | Bueno |