Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Heat treatable aerospace aluminium alloy with very good corrosion resistance and weldability.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Designation / Note |
| AA | ÉTATS-UNIS | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| Nations Unies | International | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| FR / DIN | Europe | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| ISJ | Japon | No direct JIS equivalent published |
| AFNOR | France | No direct AFNOR equivalent published |
Propriétés
Composition chimique
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Silicium (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Magnésium (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Nickel (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Propriété mécanique | Valeur |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
Propriétés physiques générales
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2710 g/cm³ |
| Point de fusion | 650 °C |
| Dilatation thermique | 23.10 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70000 GPa |
| Conductivité thermique | 167-216 W/m.K |
Applications
- Aerospace components
- High technology applications
Caractéristiques
- Très bonne résistance à la corrosion
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength