Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/11 T6511 Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
A very high strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 24-68 ksi (165 – 465 MPa) and tensile strength of 40-78 ksi (275 – 540 MPa).
This alloy is used where high strength is required and where good resistance to general corrosion is NOT important.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
QQ-A-200/11 T6511 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 7075-T6511 |
| Nations Unies | International | A97075 (7075-T6511) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-7075-T6511 / 3.4365 |
| Nom EN | Europe | AlZn5.5MgCu-T6511 |
| ASTM B221 | ÉTATS-UNIS | 7075-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| BS (Aerospace) | Royaume-Uni | L95-T6511 (7075-T6511 high-strength extrusions) |
| AFNOR | France | A-Z5GU-T6511 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy QQ A 200/11
SAE AMS QQ-A-200/11
| Élément chimique | % Présent |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cuivre (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Chrome (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnésium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.81 g/cm³ |
| Point de fusion | 635 °C |
| Dilatation thermique | 23.5 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 72 GPa |
| Conductivité thermique | 134-160 W/m.K |
| Résistivité électrique | 40 % IACS |
Applications
- Aerospace components
- High technology applications
- Defence components
Caractéristiques
- High strength
- Very good machinability
- Weldable using resistancce, spot & beam methods
- Poor resistance to atmospheric corrosion
Informations supplémentaires
Propriétés mécaniques
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diamètre (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 482 | 538 | 7 |
| Over 6.3 up to & incl. 12.7 | 503 | 558 | 7 |
| Over 12.7 up to & incl. 76.2 | 496 | 558 | 7 |
| Over 76.2 up to & incl. 114 | 489 | 558 | 7 |
| Over 114 up to & incl. 127 | 469 | 538 | 6 |