Aluminium, Commercial Alloy
3103 H14 Sheet
A commercial aluminium alloy which is close in properties to 3003.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
SCARICA IL PDF
Gamma
| Dimensioni del foglio | Spessori |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 3103-H14 |
| IT / DIN | Europa | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| Nome | Europa | AlMn1-H14 |
| Regno Unito | Cina | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| JIS | Giappone | A3103-H14 |
| UNS | Internazionale | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | REGNO UNITO | 3103 (N3) H14 |
| AFNOR | Francia | 3103-H14 (AlMn1) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 3103
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.90 - 1.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Resistenza alla trazione | 140 - 180 MPa |
| Tensione di snervamento | 120 Min MPa |
| Durezza Brinell | 45 HB |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.73 g/cm³ |
| Punto di fusione | 655 °C |
| Dilatazione termica | 23.1 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 69.5 GPa |
| Conduttività termica | 160 W/m.K |
| Resistività elettrica | 42 % IACS |
Applicazioni
- Heat exchangers
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- Pressure vessels
Characteristics
- Good cold workability
- Very good weldability
- Good resistance to atmospheric corrosion
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Lavorabilità | Acceptable |
Saldabilità
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very good |