Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/11 T6511 Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
A very high strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 24-68 ksi (165 – 465 MPa) and tensile strength of 40-78 ksi (275 – 540 MPa).
This alloy is used where high strength is required and where good resistance to general corrosion is NOT important.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
QQ-A-200/11 T6511 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 7075-T6511 |
| UNS | Internazionale | A97075 (7075-T6511) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-7075-T6511 / 3.4365 |
| Nome | Europa | AlZn5.5MgCu-T6511 |
| ASTM B221 | Stati Uniti d'America | 7075-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| BS (Aerospace) | REGNO UNITO | L95-T6511 (7075-T6511 high-strength extrusions) |
| AFNOR | Francia | A-Z5GU-T6511 |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy QQ A 200/11
SAE AMS QQ-A-200/11
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Rame (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Cromo (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.81 g/cm³ |
| Punto di fusione | 635 °C |
| Dilatazione termica | 23.5 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 72 GPa |
| Conduttività termica | 134-160 W/m.K |
| Resistività elettrica | 40 % IACS |
Applicazioni
- Aerospace components
- High technology applications
- Defence components
Characteristics
- High strength
- Very good machinability
- Weldable using resistancce, spot & beam methods
- Poor resistance to atmospheric corrosion
Informazioni aggiuntive
Proprietà Meccaniche
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 482 | 538 | 7 |
| Over 6.3 up to & incl. 12.7 | 503 | 558 | 7 |
| Over 12.7 up to & incl. 76.2 | 496 | 558 | 7 |
| Over 76.2 up to & incl. 114 | 489 | 558 | 7 |
| Over 114 up to & incl. 127 | 469 | 538 | 6 |