Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T3 Bar & Extrusion
A high strength aerospace aluminium alloy.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is needed.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
QQ-A-200/3 T3 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 2024-T3 |
| UNS | Internazionale | A92024 (2024-T3) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-2024-T3 / 3.1355 |
| Nome | Europa | AlCu4Mg1-T3 |
| ASTM B221 | Stati Uniti d'America | 2024-T3 extruded bar, rod, shapes & tube |
| Regno Unito | Cina | 2A12-T3 (commonly used equivalent to 2024-T3) |
| JIS | Giappone | A2024-T3 |
| BS (Aerospace) | REGNO UNITO | 2024A-T3 extruded products (L-series aerospace) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Rame (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Manganese (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.74 g/cm³ |
| Punto di fusione | 640 °C |
| Dilatazione termica | 23.1 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 73 GPa |
| Conduttività termica | 121 W/m.K |
| Resistività elettrica | 30 % IACS |
Applicazioni
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
Characteristics
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
Informazioni aggiuntive
Proprietà Meccaniche
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |