Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
Medium strength aerospace aluminium alloy.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 6061-T651 |
| UNS | Internazionale | A96061 (6061-T651) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6061-T651 |
| Nome | Europa | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | Stati Uniti d'America | 6061-T651 bar, rod & wire |
| Regno Unito | Cina | 6061-T651 |
| JIS | Giappone | A6061-T651 |
| BS | REGNO UNITO | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Rame (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Cromo (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 241 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 290 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 10 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.70 g/cm³ |
| Punto di fusione | 650 °C |
| Dilatazione termica | 23.4 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 70 GPa |
| Conduttività termica | 166 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor