Aluminium, Commercial Alloy
6082 T4 Bar & Extrusion
Lega di alluminio strutturale con la massima resistenza della serie 6000.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 6082-T4 |
| UNS | Internazionale | A96082 (6082-T4) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| Nome | Europa | AlSi1MgMn-T4 |
| Regno Unito | Cina | 6082-T4 |
| BS | REGNO UNITO | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 6082
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 110 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 205 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 12 Min % |
| Durezza Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.70 g/cm³ |
| Punto di fusione | 555 °C |
| Dilatazione termica | 24 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 70 GPa |
| Conduttività termica | 180 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Informazioni aggiuntive
Saldabilità
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Lavorabilità | Good |