Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Heat treatable aerospace aluminium alloy with very good corrosion resistance and weldability.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
PDF татаж авах
Хүрээ
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Grade / Designation / Note |
| АА | АНУ | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| Олон улсын / Германы | Европ | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| JIS | Япон | No direct JIS equivalent published |
| АФНОР | Франц | No direct AFNOR equivalent published |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Химийн элемент | % Одоо |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Silicon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Магни (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Chromium (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Nickel (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
Механик шинж чанарууд
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 2710 g/cm³ |
| Хайлах цэг | 650 °C |
| Дулааны өргөлт | 23.10 x 10-6/K |
| Уян хатуугийн модуль | 70000 GPa |
| Дулааны дамжуулалт | 167-216 W/m.K |
Хэрэглээ
- Aerospace components
- High technology applications
Онцлог шинжүүд
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength