Aluminium, Commercial Alloy
2014 T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
PDFni yuklab oling
Dayoq
| Mahsulot shakli | Imperial o'lchamlari | Metric o'lchamlari |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
2014 T6511 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 2014-T6511 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A92014 (2014-T6511) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| EN Nom | Yevropa | AlCu4SiMg-T6511 |
| ASTM B221 | AQSh | 2014-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 2A14-T6511 |
| JIS | Yaponiya | A2014-T6511 |
| BS (aerokosmik) | Buyuk Britaniya | L168 / HE15 (2014A bars & sections, T6511) |
| Afnor | Fransiya | A-U4SG-T6511 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 2014
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Silikon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Temir (Fe) | 0.50 max |
| Mis (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Rux (Zn) | 0.25 max |
| Marganets (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magniy (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titan (Ti) | 0.15 max |
| Boshqalar (Jami) | 0.15 max |
| Xrom (Cr) | 0.10 max |
| Nikell (Ni) | 0.10 max |
| Boshqa (har biri) | 0.05 max |
| Titan + Zirkoniy (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 415 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 460 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 370 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 415 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 5 Min % |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 400 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 450 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 4 Min % |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 370 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 415 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
| Cho'zilish A50 mm | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 350 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 430 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 420 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 465 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 415 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 460 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Elongation A | 7 daqiqa % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish mustahkamligi | 415 Min MPa |
| Dalil stress | 370 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 140 HB |
| Cho'zilish A50 mm | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.82 g/cm³ |
| Elastiklik moduli | 71 GPa |
| Elektrik qarshiligi | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 138 W/m.K |
| Issiqlik kengayishi | 23 x 10-6/K |
| Erish nuqtasi | 535 °C |
Ilovalar
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Xususiyatlari
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | A'lo |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Yaxshi |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
Korrozyonga chidamlilik
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.