Aluminium, Commercial Alloy
1050A H14 Sheet
Aluminium alloy sheet for general purpose use.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
PDFni yuklab oling
Dayoq
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 1050A-H14 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A91050 (H14) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-1050A-H14 |
| EN Nom | Yevropa | Al99.5-H14 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 1050-H14 |
| JIS | Yaponiya | A1050-H14 |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| BS | Buyuk Britaniya | 1B-H14 |
| Afnor | Fransiya | A5-H14 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 1050A
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magniy (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.03 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish mustahkamligi | 105 - 145 MPa |
| Dalil stress | 85 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 34 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.71 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 650 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 71 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 222 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.0282 x 10-6Ω .m |
Ilovalar
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Xususiyatlari
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
Qo'shimcha ma'lumot
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | A'lo |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Poor |
| Weldability - Gas | A'lo |
| Weldability - Arc | A'lo |
| Weldability - Resistance | A'lo |
| Brazability | A'lo |
| Solderability | A'lo |
Payvandlanuvchanlik
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.