Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 6082 T6 T651 Sheet & Plate
Hợp kim nhôm kết cấu có độ bền cao nhất trong dòng 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
Sheet
| Sheet Size | Độ dày |
| 2000 x 1000 | 0.6mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
Plate
| Kích thước tờ giấy | Độ dày |
| 2000 x 1000 | 4,0 mm - 6,0 mm |
| 2500 x 1250 | 3.0mm - 305.0mm |
| 3000 x 1500 | 3.0mm - 305.0mm |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 305.0mm |
| Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details. | |
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6082 T6 T651 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6082-T6 / 6082-T651 |
| UNS | Quốc tế | A96082 (6082-T6 / 6082-T651) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6082-T6 / EN AW-6082-T651 / 3.2315 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlSi1MgMn-T6 / AlSi1MgMn-T651 |
| Anh | Trung Quốc | 6082-T6 / 6082-T651 |
| BS | Vương quốc Anh | 6082-T6 / 6082-T651 (HE30-T6 / HE30-T651) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6082
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silic (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 260 Min MPa |
| Độ bền kéo | 310 MPa |
| Độ cứng Brinell | 94 HB |
Plate 6.00m to 12.5mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 255 Min MPa |
| Độ bền kéo | 300 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 9 Min % |
| Độ cứng Brinell | 91 HB |
Plate 12.5mm to 100.00mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 240 MPa |
| Độ bền kéo | 295 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 89 HB |
Plate 100.00mm to 150.00mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 240 MPa |
| Độ bền kéo | 275 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 84 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 555 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 24 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 180 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Đặc điểm
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tốt |
| Weldability - Arc | Tốt |
| Weldability - Resistance | Tốt |
| Brazability | Tốt |
| Solderability | Tốt |
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Tốt |
| Khả năng gia công | Tốt |