Aluminium, Commercial Alloy
2014 T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
| Hình thức sản phẩm | Kích thước theo hệ đo lường Anh | Kích thước theo hệ mét |
| Thanh tròn | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
2014 T6511 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 2014-T6511 |
| UNS | Quốc tế | A92014 (2014-T6511) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlCu4SiMg-T6511 |
| ASTM B221 | Hoa Kỳ | 2014-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| Anh | Trung Quốc | 2A14-T6511 |
| JIS | Nhật Bản | A2014-T6511 |
| BS (Aerospace) | Vương quốc Anh | L168 / HE15 (2014A bars & sections, T6511) |
| AFNOR | Pháp | A-U4SG-T6511 |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 2014
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Silic (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Sắt (Fe) | 0.50 max |
| Đồng (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.25 max |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titan (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Crom (Cr) | 0.10 max |
| Niken (Ni) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 415 Min MPa |
| Độ bền kéo | 460 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 370 Min MPa |
| Độ bền kéo | 415 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 5 Min % |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 400 Min MPa |
| Độ bền kéo | 450 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 4 Min % |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 370 Min MPa |
| Độ bền kéo | 415 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 350 Min MPa |
| Độ bền kéo | 430 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 420 Min MPa |
| Độ bền kéo | 465 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 415 Min MPa |
| Độ bền kéo | 460 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ bền kéo | 415 Min MPa |
| Áp suất giới hạn | 370 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 140 HB |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.82 g/cm³ |
| Hệ số đàn hồi | 71 GPa |
| Điện trở suất | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| Độ dẫn nhiệt | 138 W/m.K |
| Sự giãn nở nhiệt | 23 x 10-6/K |
| Điểm nóng chảy | 535 °C |
Ứng dụng
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Đặc điểm
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Tuyệt vời |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Tốt |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
Khả năng chống ăn mòn
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.