Aluminium, kommerzielle Legierung
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
DOWNLOAD PDF
Bereich
| Produkt Form | Kaiserliche Größen | Metrische Größen |
| Rundstab | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 2011-T3 |
| UNS | International | A92011 (2011-T3) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| DE Name | Europa | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | USA | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | USA / Luft- und Raumfahrt | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| GB | China | 2011-T3 |
| JIS | Japan | A2011-T3 |
| BS | UK | FC1 (2011-T3 bar) |
| AFNOR | Frankreich | A-U5PbBi (2011-T3) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 2011
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Kupfer (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Dehnung A50 mm | 12 Min % |
| Nachweis von Stress | 125 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 275 Min MPa |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 270 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 320 Min MPa |
| Härte Brinell | 90 Min HB |
| Dehnung A | 10 Min. % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.83 g/cm³ |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| Wärmeleitfähigkeit | 151 W/m.K |
| Thermische Ausdehnung | 22.9 x 10-6/K |
| Schmelzpunkt | 535 °C |
Bewerbungen
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
Merkmale
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Messe |
| Bearbeitbarkeit | Ausgezeichnet |
| Schweißeignung - Gas | Schlecht |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Schlecht |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Schlecht |
| Brazability | Schlecht |
| Lötbarkeit | Messe |
Schweißeignung
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.